Nedá jistě mnoho přemýšlení, aby člověk pochopil, že příchodem do mateřské školy prodělávají děti snad největší změnu ve svém životě. Ze dne na den se ocitnou v neznámém prostředí, obklopeny houfem stejně starých kluků a holčiček, které jsou na tom právě tak.
Děti mění domov za neznámé prostředí mateřské školy, pečující maminku a starostlivého tatínka za dvě střídající se paní učitelky, které nezná a o jejichž pozornost se navíc musí dělit s jinými dětmi. Doma se rodiče do velké míry přizpůsobovali jeho potřebám, teď se samo musí přizpůsobit režimu mateřské školy.
Chcete-li svému dítěti usnadnit vstup do mateřské školy, dodržujte denní režim, který přizpůsobujte režimu v mateřské škole.
Co by mělo Vaše dítě zvládat před nástupem do mateřské školy:
Pro rodiče nastupujících dětí
První dny a týdny znamenají pro dítě, které bylo dosud v domácí péči, značnou změnu v jeho dosavadním životě. Je to především první změna a každé dítě se jí nepřizpůsobí stejně. Některé děti se rychle spřátelí s novým prostředím i s učitelkami, jiné jsou v prvních dnech smutné, špatně usínají, málo jedí, jsou brzy unavené a snáze i onemocní. V takovém případě však velmi záleží na klidném jednání rodičů i na tom, jak přizpůsobí dosavadní denní režim dítěte programu v mateřské škole, aby se tyto vzájemně doplňovaly.
8 dobrých rad, které usnadní Vám i Vašemu dítěti nástup do školky:
1. Mluvte s dítětem o tom, co se ve školce dělá a jaké to tam je. Můžete si k tomu vzít obrázkovou knížku nebo si popovídejte s dítětem, které do školky už chodí (mělo by tam ale chodit rádo, aby se Vaše dítě nevystrašilo barvitým líčením zlých zážitků).Vyhněte se negativním popisům, jako "tam tě naučí poslouchat", "tam se s tebou nikdo dohadovat nebude", apod.
2. Zvykejte dítě na odloučení. Při odchodu, láskyplně a s jistotou řekněte, že odcházíte, ale ujistěte dítě, že se vrátíte. Dítě potřebuje pocit, že se na Vás může spolehnout. Chybou je, když se vyplížíte tajně z domu. Dítě se cítí zrazené a strach z odloučení se jen prohlubuje.
3. Veďte dítě k samostatnosti zvláště v hygieně, oblékání a jídle. Nebude zažívat špatné pocity spojené s tím, že bude jediné, které si neumí obléknout kalhoty nebo dojít na záchod.
4. Dejte dítěti najevo, že rozumíte jeho případným obavám z nástupu do školky, ale ujistěte ho, že mu věříte a že to určitě zvládne. Zvýšíte tak sebedůvěru dítěte. Pokud má dítě chodit do školky rádo, musí k ní mít kladný vztah. Z toho důvodu nikdy školkou dítěti nevyhrožujte (dítě nemůže mít rádo něco, co mu předkládáte jako trest) - vyhněte se výhrůžkám typu "když budeš zlobit, nechám Tě ve školce i odpoledne".
5. Pokud bude dítě plakat, buďte přívětiví, ale rozhodní. Rozloučení by se nemělo příliš protahovat. Ovšem neodcházejte ani narychlo nebo tajně, ani ve vzteku po hádce s dítětem.
6. Dejte dítěti s sebou něco důvěrného (plyšáka).
7. Plňte své sliby - když řeknete, že přijdete po obědě, měli byste po obědě přijít.
8.. Promluvte si s učitelkou o možnostech postupné adaptace dítěte - s dítětem ze začátku můžete jít do třídy, dítě může jít jen na dvě hodiny apod. Předejdete mnoha nepříjemnostem, budeme-li vědět co nejvíce o dosavadním vývoji a zvyklostech Vašeho dítěte. Nebojte se sdělit p. učitelkám i pro Vás nepodstatné věci o dítěti – každé dítě je individuální, jiné. Informujte nás o stravovacích zvyklostech dítěte – co např. vůbec nejí z důvodu, že mu je po tom špatně a zvrací, zda trpí nechutenstvím, zda doma vydatně snídá (pak nebude mít chuť svačit), apod.
Každé ráno doprovázejte své dítě až do mateřské školy a nesvěřujte tento úkol starším nezletilým sourozencům dítěte. Nemůže-li matka, dovede dítě do školy otec, babička,… Nejde jen o bezpečnost dítěte cestou. V mateřských školách nepracují zdravotní sestry, neprovádí se tedy ranní zdravotní prohlídka. Vaší povinností je ráno informovat učitelku o chování dítěte doma, zejména o jakýchkoli odchylkách (nechutenství, zvýšená teplota, bolest hlavy, vyrážka, zvláště pak řídká stolice a zvracení…zánět spojivek…..). Nepokoušejte se do školky dítě „propašovat“! Nejenom, že poškodíte zdraví vlastního dítěte, ale ohrozíte i děti ostatní. Nakažlivé nemoci se šíří stejně rychle v jakémkoli dětském kolektivu, proto i zde se snažíme každé dítě, podezřelé z nákazy, vyloučit ze styku s ostatními dětmi. O nemocné dítě nemůže mateřská škola pečovat! V tomto případě budete vyzváni k okamžitému vyzvednutí dítěte z MŠ a návštěvě lékaře. V mateřské škole se nepodávají žádné léky! Onemocní-li nakažlivou chorobou někdo jiný ve Vaší rodině, ohlaste to rovněž v MŠ. Prosíme o uvedení platného telefonního čísla a emailové adresy.
Před nástupem do mateřské školy se dobře seznamte se Školním řádem, který je ZÁVAZNÝ. Je k dispozici v chodbičce při vstupu do MŠ. Blíže rozvádí provoz, režim dne, obsah a organizaci předškolního vzdělávání, stravování, bezpečnost a ochranu zdraví dětí,...
Chceme dát vašim dětem tu nejlepší péči, proto věříme, že při spolupráci rodiče – školka, se nám to podaří.
Děkujeme za pochopení.
Kolektiv mateřské školy Radnice
CO DĚTI POTŘEBUJÍ DO ŠKOLKY
Dětská prosba:“ Maminko, prosím tě, všechny věci mi podepiš, já si je někdy nepoznám a kamarádi mají stejné, pak se musím o ně hádat a prát se s nimi. Děkuji.“
Prosíme, nedávejte dětem do školky hračky / kromě plyšáků/, ve školce máme svoje hračka a předejdeme rivalitě, rozbití a ztrátě hračky
|
Nejdůležitější informace o MŠ.
Mateřská škola se otevírá 6:00 a zavírá se v 16:00!
Prosíme o dodržování provozní doby, i paní učitelky mají určenou pracovní dobu a po ní soukromé aktivity.
Přivádějte své děti do 8:00.
Prosíme rodiče, pouze na uvedená čísla telefonů. Nepoužívejte soukromá čísla učitelek ( i pokud je znáte), ani sociální sítě.
Povinné předškolní vzdělávání má formu pravidelné denní docházky v pracovních dnech. Povinné předškolní vzdělávání se stanovuje v rozsahu 4 hodin denně. Povinnost předškolního vzdělávání není dána ve dnech, které připadají na období školních prázdnin v souladu s organizací školního roku v základních a středních školách.
Zákonný zástupce dítěte je povinen omluvit nepřítomnost dítěte ve vzdělávání do tří kalendářních dnů od jeho nepřítomnosti, písemně, telefonicky, e- mailem nebo osobně. Po návratu dítěte žáka do školy písemně v omluvném listu s uvedením důvodů absence.
Záloha - 500,- Kč- zůstává po celou dobu docházky
Stravné cca 1500,- Kč/měsíc + školné 330,-Kč.
Platby je nutno uhradit vždy do 20. v měsíci.
Úhradu lze provést převodem na účet – číslo účtu ZŠ a MŠ Radnice
107 –0451260207/0100 svolením k inkasu.
Hotově u vedoucí ŠJ při ZŠ p. Z. Ratajové – každý den v době od 7.00 – 8.00 ve školní jídelně ZŠ od 13.30 – 14.30 hod.
Pokud si s něčím nebudete vědět rady, neváhejte se obrátit na paní učitelky, které Vám rády podají vyčerpávající odpovědi.
Maminky a tatínkové, prosíme o vyplnění prohlášení po nemoci Vašeho dítěte.
V tištěné formě u vchodu do MŠ / u sešitu na stravování /
1. hodina 7.50-8.35
2. hodina 8.45-9.30
3. hodina 9.45-10.30
4. hodina 10.40-11.25
5. hodina 11.30-12.15
6. hodina 12.20-13.05
7. hodina 13.10-13.55
8. hodina 14.00-14.45
Po-Pá 6.00-16.00
Po-Pá 6.00-16.00