Proč se děti dostávají do problémů?

Chtějí být víc než ostatní a velice často chtějí být vyspělejší a dospělejší.

Někdy takovým způsobem pouze „zabíjejí“ nudu. Bohužel tímto přístupem ztrácí své bezstarostné dětství. Často si přejí být na úrovni starších kamarádů a myslí si, že se musí chovat a podobat partě, aby zapadly. Ne vždy je parta ta správná, někdy se stává, že partě velí záporná osoba, které se snaží děti vyrovnat, a tak se podřizují i nesprávnému chování a někdy i šikaně. Bohužel se může stát, že si v tomto kolektivu připadají vyzrálejší a lepší než ostatní kamarádi.

Občas si tím řeší své problémy, někdy osobní, někdy rodinné, ale je důležité si problém včas uvědomit a nesprávný kolektiv opustit i za cenu ztráty rádoby kamarádů. V danou chvíli si totiž málokdo uvědomí, jak negativní kolektiv a kamarádi špatně působí na vývoj a dozrávání dětí.

Bohužel mnohdy se připojí i problém s alkoholem, kouřením, drogami.

Také se může stát, že některé děti se neoblékají do značkového oblečení, a pak si přijdou nezajímavé pro okolí. Stává se ale, že někteří spolužáci movitějších rodičů jsou si vědomi finančního zázemí, a pak se posmívají „chudším“ spolužákům, někdy pak je i  toto důvod k šikaně.

Otázkou však zůstává, které ději jsou šťastné? Ti, které rodiče mají rádi, mají klidné rodinné zázemí, veselé a šťastné dětství plné her a výletů! Každý potřebuje vědět, že ho má někdo rád!

Martina Janská, žákyně 9.A