Podruhé na jarmarku pokusů

Zveřejněno: 17. 12. 2019, zapsal: Milena Raková

Jak napovídá nadpis, do naší školy přijeli podruhé ukazovat svůj um alchymisti a mudrcové. Studenti Univerzity Karlovy z Matematicko-fyzikální fakutly k nám zavítali přilákat, navnadit a přitáhnout naše žáky blíž k fyzice, která je pro některé z nás těžkým oříškem. Čtveřice byla mezinárodní česko-slovenská. Z mladých mužů, bakalářů a doktorandů ve svém oboru, prýštila láska k jejich řemeslu a co hlavně,  neváhali se s našimi žáky o své získané dovednosti poutavou formou podělit. Prošli jsme si pěti stanovišti a tříkrát kraloval tekutý dusík, s kterým chlapi třeba rozpohybovali model vlaku, stejně jako to dělají japonští drážní inženýři. Naši dospívající byli vědou naprosto pohlceni a dokonce obdarováni a to, když na závěr dostali zmrzlinu, kterou vědci vyrobili za krátkou chviličku z pravé smetany za pomoci již zmiňovaného dusíku. Jedna parta měla ostružinovou, druhá skořicovou. Bylo patrné, že si kluci a holky pochutnali, kniha přání a stížností nebyla třeba. Asi budeme muset zvážit, zda by se nám do školního vzdělávacího programu zmrzka taky nevešla, protože to by pak žáci fyziku doslova hltali. 

Jarmark pokusů podruhé 9Jarmark pokusů podruhé 2Jarmark pokusů podruhé 6Jarmark pokusů podruhé 8Jarmark pokusů podruhé 1Jarmark pokusů podruhé 5Jarmark pokusů podruhé 3