Výlet 1. A do 14. století

Zveřejněno: 8. 7. 2019, zapsal: Kateřina Levová

      Náš výlet jsme si naplánovali v pohodě už koncem května. Cesta směřovala na nedaleký zámek Kozel. Dočetli jsme se, že zde vystavují repliky korunovačních klenotů, a tak v klidu můžeme vidět to, nač jednou za několik let mnozí stojí dlouhé fronty již od nočních hodin v Praze. Výstava probíhala v jízdárně zámku.

      Bohužel nám nepřálo počasí. Pršelo, a tak krásy rozkvetlé zámecké zahrady plné různobarevných rododendronů jsme si příliš neužili. Ve vnitřních prostorách nám ale déšť nevadil. U vstupu nás přivítala asi 3m vysoká socha Karla IV. První otázka našeho průvodce směřovala k dětem. Tipovali, z jakého materiálu je vyrobena. Po několika pokusech se děti dozvěděly, že je to lehoučký polystyren. Dále už se přenesly do doby Karla IV., aby se dozvěděly, jaké oděvy a boty se dříve nosily, poznávaly středověké zbraně, z nichž nejúžasnější byl popravčí meč. Dříve totiž plnili odsouzenci poslední přání a zde popravčí meč promluvil, jakmile si ho kdokoli pohladil.

     Součástí prohlídky byl i celý život Karla IV. s jeho manželkami, dětmi a tajemstvími. To už se dostáváme ke klenotům. Zářivé klenoty propracované do nejmenších detailů by jistě nikdo za repliky nepovažoval. Tato vzácnost a náš poklad opravdu stojí za vidění.

Výlet do 14. století 12Výlet do 14. století 11Výlet do 14. století 10Výlet do 14. století 9Výlet do 14. století 8Výlet do 14. století 7Výlet do 14. století 6Výlet do 14. století 5Výlet do 14. století 4Výlet do 14. století 3Výlet do 14. století 2Výlet do 14. století 1