Krajské finále miniházené

Zveřejněno: 20. 6. 2019, zapsal: Pavel Souček

V pondělí, 17.6. se v areálu DHC Plzeň uskutečnil tradiční Šnek Cup, který opět hostil miniházenkářskou špičku plzeňského regionu. Turnaje se zúčastnily 3 naše týmy v elitní kategorii a povedlo se nám obhájit loňské 2. místo. Kdyby kluci zůstali pohromadě nerozdělení do 2 týmů podle tříd, pravděpodobně bychom v turnaji triumfovali, ale mnohem cennější než 1. místo byla skutečnost, že chlapci o to více hráli a někteří prakticky neslezli ze hřiště. Neztratili se ani třeťáci, kteří hráli v kategorii přípravek. Naše 3 týmy byly v tzv. profi kategorii rozděleny do 2 hracích skupin.

Výsledky skupiny A:

Radnice A - Radnice holky 5:2 (2:1), Löwenhöffer a Smeták 2 a Fousek - Krchovová a Galbavá

Skutečnost jak dobře naše děvčata vzdorovala svým spolužákům měla pro nás už sama o sobě být alarmující. Nebo to bylo naopak? Tápali jindy suverénní kluci z áčka? Bohužel zbylý průběh turnaje ukázal, že bé je správně...

Radnice holky - Třemošná 7:11 (3:6), Galbavá 5 a Ottová a Krchovová

Naše dívky i v dalším utkání předvedly výkon hodný bojovnic a s loňským vítězem (přirozeně bez těch největších loňských opor) sehrála zejména ve 2. části duelu vyrovnanou partii, když je střelecky táhla hlavně Terka Galbavá.

Slavie VŠ Plzeň - Radnice A 7:5 (4:2), Smeták a Krejčí 2 a Fousek

S holčičím handbalovým mistrem republiky ve své kategorii kluci sehráli zápas, kde bylo těžko říct, jestli soupeře podcenili, nebo jestli se do holek bojí jít naplno. Každopádně ten den to prostě nebylo ono. Po celý zápas jsme tahali kratší konec provazu. Náš hlavní střelec buď nechytil míč vůbec, když ho už chytil tak v brankovišti, když se vyvaroval i toho přišel přešlap nebo trefený brankář. Nakonec jsme ještě dotáhli na rozdíl branky těsně před koncem a měli v držení míč. Jenže přišla ztráta a soupeř pečetil svou výhru.

Slavie VŠ Plzeň - Radnice holky 9:1 (5:1), Galbavá

Co říct k tomuto utkání? Holky samozřejmě na tak fantasticky připravený celek nemohly při největší snaze mít. O to více zaráží skutečnost, že naše kanonýrka, Terka, poté co vsítila úvodní gól utkání utkání a začla být ihned celoplošně bráněna, odcházela na konci zápasu ze hřiště celá poštípaná. Nic proti celoplošné osobní obraně, ale asi se příští rok (pokud se kvalifikujeme) budeme muset naučit i tyhlety věci (nejen štípání), které k házené patří tak neodmyslitelně jako k hokeji brusle. Jenom se mi to v téhle věkové kategorii zdá trochu brzy.

Radnice A - Třemošná 5:5 (3:2), Krejčí a Löwenhöffer 2 a Smeták

Další utkání, které nejde označit jinak než jako zmar. Kluci začali dávat do hry více nasazení, ale herní křeče se ten den už nezbavili. Oboustranná přetahovaná přinesla rozuzlení v samém konci. Vypracovali jsme si sedmičku po čase a potřebovali vyhrát, protože jsme za dané konstelace měli s Třemošnou stejně bodů, shodný vzájemný zápas, stejný rozdíl skóre, ale pro našeho soka hovořil větší počet nastřílených branek. Sedmičku jsme však neproměnili a sen o vzájemném souboji v semifinále se nám rozplynul.

Pořadí ve skupině:

1. Slavie VŠ Plzeň 3-0-0 24:11 6
2. Třemošná 1-1-1 22:21 3
3. RADNICE A 1-1-1 15:14 3
4. Radnice holky 0-0-3 10:25 0

Branky ve skupině:

Radnice A: Smeták 5, Löwenhöffer a Krejčí 4 a Fousek 2

Radnice holky: Galbavá 7, Krchovová 2 a Ottová

Výsledky skupiny B:

Radnice B - Dobřív 12:4 (6:2), V. Oliverius 6, Oračko a Jícha 2 a J. Oliverius a Otto

V zápase se sice Dobřív ujal vedení, avšak pak jsme našeho protivníka začali válcovat, v čemž vynikal střelecky disponovaný Vašek Oliverius. 6igólová šňůra zlomila utkání v náš prospěch a mohli jsme si dovolit nechat odpočívat i opory. Měli jsme totiž jediného hráče na střídání a možná že i áčko nakonec dojelo na to, že nemělo na střídání vůbec nikoho.

DHC Plzeň - Radnice B 10:15 (5:7), Jícha 6, V. Oliverius 5 a J. Oliverius a Otto 2

Domácí holčičí tým byl stejně jako Slavia připraven výborně a ačkoli jsem se nikoho neptal, zdálo se mi, že je i věkově mladší než náš tým, ale skutečnost, že jsou holky 3 - 4x týdně na tréninku dělá samozřejmě ve srovnání s naším ryzím amatérismem svoje. Hodně dlouho jsme se jim nemohli odskočit, třebaže jsme mohli těžit z fysické převahy. Teprve nedlouho před koncem jsme si vypracovali uklidňující náskok a doevedli zápas v poklidu do vítězství.

Radnice B - Rokycany 11:8 (5:4), V. Oliverius 6, Otto a Jícha 2 a Oračko

V posledním utkání jsme také druhého postupujícího nijak výrazně nedrtili, ale mohli jsme si dovolit více nechat odpočívat dvojici Vašek Oliverius - Filip Jícha; hlavně tedy Filipa po jeho patáliích s kolenem. I tak se nám ale zdařilo mít zápas pod kontrolou a vyhnout se tak v semifinále Slavii. Jak se nakonec ukázalo; do té doby ne úplně nevýrazná Třemošná nebyla o mnoho snažší volba.

Pořadí skupiny B:

1. RADNICE B 3-0-0 38:22 6
2. Rokycany 1-1-1 27:27 3
3. DHC Plzeň 1-0-2 29:35 2
4. Dobřív 0-1-2 17:27 0

Branky ve skupině:

V. Oliverius 17, Jícha 10, Otto 5 a Oračko a J. Oliverius 3

Play out:

DHC Plzeň - Radnice holky 10:3 (5:1), Krchovová 2 a Galbavá

Také proti domácím handbalistkám se naše děvčata moc nechytala, ale v jejich hře se začaly objevovat záblesky zlepšení řešení situací 1 na 1, což pak zúročily ve svém posledním vystoupením na turnaji.

Radnice A - Dobřív 13:8 (6:4), Löwenhöffer 5 a Fousek a Smeták 4

S nejslabším týmem turnaje naši kluci dosáhly povinného vítězství, třebaže ani to se nerodilo zrovna lehce.Do stavu 5:4 jsme se s okresním rivalem přetahovali a až tak někdy od stavu 11:7 jsme si mohli být jisti vítězstvím. Sterilita našeho nejlepšího střelce celého soutěžního ročníku v tomto utkání dostoupila vrcholu. Místo, aby lítal na 9 metrech do vzduchu a dával góly nebo uvolňoval spoluhráče, cpal se pořád do zatažené obrany, kde jsme přicházeli o míče a zbylí spouhráči tak měli těžší se prosadit na plném brankovišti.

Semifinále:

Radnice B - Třemošná 12:11 (7:4), Jícha 6, Otto 3, V. Oliverius 2 a Oračko

Během 2 minut jsme vedli 3:0 a všechno se zdálo být nalajnované do finále. Jenže větší náskok jsme si nevytvořili ale aspoň jsme si stále drželi 2 - 3 brankový odstup od soupeře. Vedli jsme 90 vteřin před koncem 12:9 a pořád to vypadalo, že v krajním případě dotahéme čas. Soupeř vsítil 10. branku a my jsme se vzápětí dopustili technické chyby střelbou z přešlapu. Třemošná rychlou brankou z výskoku vsítila kontaktní branku a nám čtvrt minuty před koncem už stačilo se nechat dofaulovat, nebo v případě signalisované pasivity vystřelit třeba 10 metrů vedle brány. Místo toho jsme ale ztratili míč a na našeho brankáře Ondru Turka se 5 vteřin před koncem řítila osamocená hráčka. Ondra však v nejtěžší chvíli svůj tým famózním zákrokem podržel a k rozehrávce od branky už naštěstí nedošlo.

o 7. místo:

Radnice holky - Dobřív 11:10 (7:3), Krchovová 7, Galbavá 3 a Hřebřinová

Naty Krchovová sice není žádný rampál, kteří to v házené mají jednodušší, ale je hodně vnímavá a po celý turnaj pozorně sledovala, jak si zkušení hráči a hráčky počínají v situaci 1 na 1. Rozhodla se, že to zkusí také a hle - ono to šlo. Vsítila prvních 7 branek našeho týmu. Pak jí začali Dobřívští věnovat více pozornosti, ale z jejího zdvojování zase vzniklo více prostoru pro Terku Gabavou, která zaznemanala 3 branky v řadě, takže jsme vedli pár minutek před koncem 10:5. Dobřív pak rozjel velkolepou stíhací jízdu, ale v poslední minutě to zkusila Naty Hřebřinová a její gól na 11:9 znamenal vítěznou branku. Soupeř ještě stačil skórovat, ale na víc už mu nezbyl čas. Holkám patří velký respekt za jejich odvahu zkusit to v té nejprestižnější kategorii a za své výkony se rozhodně nemusejí stydět; ba právě naopak. V předzápasových úvahách jsem s ničím jiným než Černým Petrem nepočítal, ale toho naše lvice nakonec nečekaně a po nadšeném výkonu přenechaly jiným.

o 5. místo:

DHC Plzeň - Radnice A 11:11 (6:5), Löwenhöffer 4, Smeták a Krejčí 3 a Fousek; na sedmičky 0:1

Zápas jako přes kopírák, který sehrálo áčko s Třemošnou. Po poločasové přetahované jsme se dostali do vedení 10:7, ale zle sehraným závěrem jsme dostali domácí hráčky zpět do zápasu, které také 10 vteřin před koncem  daly vyrovnávací branku. My jsme se pak nechali po rozehrání zbytečně přerušit a nedostali se už tak ani k ohrožení brány nějakou střelou z dálky. Došlo tedy na sedmičky, což byla disciplína, která nám ten den vůbec nešla. Neproměnili jsme ani jedinou a v podstatě jsme turnaj zakončili symptomaticky. Domácím stačilo proměnit tu v poslední sérii a ani předchozí chycené sedmy naším brankářem Matějem Staudem nám tak štěstí nepřinesly. Na druhou stranu - po tom, co kluci z áčka po celý rok předváděli a společně se svými kamarády z béčka všechno dokázali, mají na jeden smolný turnaj plný nárok.

Finále:

Slavie VŠ Plzeň - Radnice B 6:5 (3:3), Oračko a Jícha 2 a V. Oliverius

Finálový duel byl obostranně hodně opatrný, uvědomovalyť si obě strany to, že se hraje o všechno. V 1. polovině hrací doby jsme se se soupeřem přetahovali o vedení a od stavu 4:3 pro Slavii jsme už jen dotahovali. Soupeřova obrana byla velmi dobře organizovaná, mně jen trochu zarazilo, že jsme nebyli schopni výhody při faulech na plzeňském brankovišti dotáhnout do něčeho lepšího než do devítky. Plzeňanky mělo o něco lepší šance než my ale nás v tomto zápasu hodně podržel Ondra Turek v brance. Nakonec jsme ještě v posledních vteřinách vedli útok a museli v časové tísni střílet z hodně velké dálky, škoda jen, že Fanda Oračko nezvolil ránu o zem, měla by asi větší šanci na úspěch než střela pod břevno, ale to jsou všechno kdyby. Kluci z béčka především zasluhují poděkování za to, že daly přednost házené před výletem. To se cení ze všeho nejvíc a za svou poctivost ke sportu byli po zásluze odměněni stříbrnými medailemi a poháry. Vašek Oliverius herně ani střelecky nijak nezaostával  za Filipem Jíchou, který se házené věnuje závodně a je to jen důkaz, jak všestranné sportovní přípravy se mu ve Viktorii dostává. Své si odvedli i Tomáš Otto s Fandou Oračkem a cenné zkušenosti sbíral i Pepča Oliverius, který stejně jako Ondra Turek, o jehož výkonech už byla řeč, dal přednost házené před školním výletem.

Celkové pořadí turnaje: 1. Slavie VŠ Plzeň, 2. RADNICE B, 3. Třemošná, 4. Rokycany, 5. DHC Plzeň, 6. RADNICE A, 7. RADNICE holky, 8. Dobřív

Družstva hrála v těchto sestavách:

Radnice B: Ondřej Turek - Václav Oliverius 20, Filip Jícha 18, Tomáš Otto 8, František Oračko 6 a Josef Oliverius 3

Radnice A: Matěj Staude - Jiří Löwenhöffer 13, Petr Smeták 12 a Robert Fousek a Petr Krejčí 7

Radnice holky: Karolína Chvojková - Natálie Krchovová a Tereza Galbavá 11, Natálie Hřebřinová a Michaela Ottová 1 a Nikol Vosmíková

Výsledky přípravkářské části turnaje:

Radnice - Litice 7:2 (3:1), Veselý 5 a Skalický 2

Nečekanou výhru se soupeřem, kde už několik dětí s házenou začíná, nebo začalo závodně v litickém oddíle, řídil především střelecky disponovaný Matěj Veselý.

31. ZŠ Plzeň A - Radnice 2:4 (1:2), Veselý 3 a Skalický

Domácí se ujali vedení, ale pak našim benjamínkům perfektně fungovala obrana s brankářem, neboť po téměř celeé utkání neobdrželi gól, až zase na konci, kdy jen Plzeňané vtiskli celkovému skóre konečnou podobu.

Radnice - Božkov 5:7 (2:4), Veselý 3 a Lupták a Hašek

Remíza nebyla úplně nereálná, neboť pár vteřin před koncem jsme měli za stavu 5:6 míč, ale ztratili jsme jej a Božkovští, kteří už mají určité zkušenosti s házenou ve svém mateřském oddíle TJ Božkov, využili přečíslení a stvrdili tak svou výhru.

Radnice - Rokycany 4:7 (2:4), Skalický a Veselý 2

Asi nejsilnější celek přípravkářské kategorie byl nad naše síly. Dokázali jsme ještě vsítit krátce po přestávce gól na 3:4, ale třígólová šňůra Rokycan rozhodla a my jsme už jen krátce před koncem kosmeticky upravili konečný výsledek.

31. ZŠ Plzeň B - Radnice 3:4 (2:2), Veselý všechny

V zápase, kde se obě znesvářené strany přetahovaly o vedení dotáhl svůj tým k vítězství náš kapitán a terminální střelec. Naši nejmenší tak ukončili turnaj ve výborném světle s bilancí 3 výher a 2 porážek při skóre 24:21. Družstvo hrálo ve složení: Jiří Fišer - Matěj Veselý 17, Jiří Skalický 5 a Dominik Lupták a Patrik Hašek