Vzdělávání pedagogů v rámci KMU 10

Klub moderních učitelů

Kluby moderních učitelů vznikly na základě dohody několika aktivních učitelů a jejich škol a společností Microsoft a jejich programu Partneři ve vzdělávání.

Skutečnost, že digitální technologie pronikají do každodenního života závratným tempem, není žádnou novinkou. Dokážeme na to adekvátně reagovat? Umíme rozlišit, které z nich přinášejí zajímavé a inovativní přístupy a které z nich jsou jen důmyslnými hračkami? Myslím, že ne. A tak se český kantor raději drží svého „starého a vyzkoušeného“. Tak dlouho, dokud to jde.

 Děti tohle neřeší. Nebojí se, jsou spontánní a využívají zdroje tak, jak je jim umožněno. Když jim něco nevyhovuje, prostě to opustí a porozhlédnou se po něčem lepším.

 Rozpor je patrný. Ignorovat vývoj opravdu nejde na věky. Čas od času nás technologie prostě dostihnou. Ať už v podobě interaktivity, nebo povinnosti vyrobit elektronický dokument či sestavit DUM. Nezbytně tak přijde fáze, kdy vedení vydá pokyn a někdo moudrý nás proškolí. Přijede pán s pěkným projektorem a v pěkném obleku, pustí barevné obrázky, my si vše pěkně zapíšeme a jsme zase IN.  Nebo nejsme?  

 Klub moderních učitelů – to nejsou školení, po kterých si posluchač uloží popsaný notýsek do skříně a na zeď vylepí další certifikát. Pokud bychom prošli kabinety pedagogů, z osvědčení  na zdech bychom jednoznačně usoudili, že máme školy plné IT specialistů, kteří bravurně zvládají práci s kancelářskými aplikacemi, dovedou efektivně vyhledat informaci, přiměřeně ji zpracovat a zajímavým způsobem předložit dětem. Jaká je ale skutečnost? K čemu jsou mi dovednosti získané na seminářích, které jsou možná profesionálně vedeny, ale posluchač si odnáší sterilní moudra?

 Odbourejme notýsky plné návodů „klikni sem a pak tam“. Jsou k ničemu. Učme se společně, jeden od druhého. Nedělejme z našich setkání „školení“, ale držme se zásady – jsme klub, inspirujme se navzájem. Nejde nám o formální certifikáty, chceme se opravdu něco naučit.

Stojí za námi silný partner, využijme toho k organizaci setkání s lidmi, kteří mají co říct. Pojďme se seznamovat s novými technologiemi, zkoušet nové postupy a srovnávat technologie. Objevujme společně, jak se i s nevelkými prostředky dá dosáhnout velkých cílů. To vše v klidné a kooperativní atmosféře, kde se informace sdílejí a lidé si pomáhají.

 Nezáleží na tom, jaký předmět učíte. To jediné, o co jde, je mít chuť poznávat a zdokonalovat se. Prakticky, efektivně, bez obav. Možná se budete divit, co vše můžete dokázat.

Pokud jsou Vám tyto principy vlastní, buďte vítáni!

Mgr. Michal SvobodaZveřejněno: 27. 5. 2022
Zveřejněno: 25. 5. 2022
Zveřejněno: 18. 5. 2022
Náhodný výběr z galerie
Den environmentální výchovy 2018 3 Svatý Václav - český kníže 75 Pyžamový den 12 Den Země v 1.A 5