Projektový den na rodinné farmě v Terešově

Zveřejněno: 20. 9. 2021, zapsal: Jana Loukotová

Ve čtvrtek 16.9.2021 měly možnost děti ze 2.A a 5.A  prohlédnout si místo, kde si lidé zvolili trochu jiný způsob života. Odjely do rodinné farmy v Terešově, kde na prvním místě je spokojenost všech zde žijících zvířátek. Po velmi milém přivítání paní Markétou a jejím manželem jsme hned vyrazili do terénu. Prohlédli jsme si 3 chovné alpačáky a dozvěděli se spoustu zajímavých informací o jejich životě. Přiskákali i zvědaví kozlíci, protože tušili, že se mohou předvést. Vesele ve výběhu poskakovali a vzájemně se trkali. Pak na nás čekalo celé stádo alpak a jejich mláďata, která ukázala dětem, že když mají hlad, hned je dobré tu svoji maminku rychle najít a naplnit své bříško.  

Další aktivitou bylo ruční dojení kozičky, která byla velmi trpělivá a dovolila dětem si tuto činnost vyzkoušet. V dlouhé řadě zájemců byla děvčata, ale ani kluci se nenechali zahanbit.

Prošli jsme rozlehlou pastvinu pro stádo koz, viděli jsme oslíka a poníka. Vyvrcholením byla ochutnávka kozích produktů – výborné sýry s různými bylinkami, čerstvě nadojené kozí mléko a lahodná syrovátka.

Děti měly možnost si zkusit, co všechno je třeba udělat pro zpracování vlny z alpak. Ostříhanou vlnu samy vyčesaly a pak na dřevěném kolovrátku za pomoci majitelky farmy i spřádaly. Každé z dětí si odnášelo vlastnoručně vyrobenou šňůrku a ještě další drobné suvenýry.

Bylo nám líto, že čas strávený na farmě tak rychle utekl. Všichni jsme poznali, že zvířátka jsou v těch nejlepších rukách. I když žijí za plotem, mají pro sebe dostatečný prostor. Paní Markéta má každé pojmenované a slyšet její milý hlas musí být pro všechny němé tváře velmi příjemné. I ona sama musí být velmi šťastná – dělá práci, která je zároveň jejím koníčkem a naplněným snem.

Projektový den na rodinné farmě v Terešově 1Projektový den na rodinné farmě v Terešově 4Projektový den na rodinné farmě v Terešově 12Projektový den na rodinné farmě v Terešově 11Projektový den na rodinné farmě v Terešově 2Projektový den na rodinné farmě v Terešově 6Projektový den na rodinné farmě v Terešově 7Projektový den na rodinné farmě v Terešově 3Projektový den na rodinné farmě v Terešově 5Projektový den na rodinné farmě v Terešově 8Projektový den na rodinné farmě v Terešově 9Projektový den na rodinné farmě v Terešově 13Projektový den na rodinné farmě v Terešově 10
Náhodný výběr z galerie
říjen u šmoulů 21 Štafetový pohár part II 15 Ve škole se prvňáčkům líbí 32 Deváťáci zavítali  do firmy Borgers 3