Okresní kola basketbalu

Zveřejněno: 5. 3. 2020, zapsal: Pavel Souček

Ve středu, 26.2. a ve čtvrtek, 27.2. proběhla v Rokycanech okresní kola v košíkové, kterého se zúčastnila i obě naše družstva.

Výsledky chlapců:

Jižní předměstí Rokycany - Radnice 2:4 (2:2), Nemčok a Kesner 2

V zápase se konalo velké překvapení, které ale nakonec našemu družstvu k postupu nepomohlo. Šli jsme do vedení košem Martina Nemčoka, který doskočil Jajčíkův trojkový pokus. Poté domácí vyrovnali, ale my jsme rozhodli těsně před koncem, kdy po Smetákově přihrávce prošel Jarda Kesner soupeřovou obranou a krásným dvojtaktem úspěšně zakončil.

Radnice - Zbiroh 6:2 (2:2), Kesner 4 a Žemlička 2

V zápase se kluci cítili být jasným favoritem, ale na výhru se nakonec nadřeli víc než dost. Dostali jsme se brzy do vedení, když Kuba Fišer proběhl s míčem po pravé straně, ten se nakonec dostal k Jardovi  Kesnerovi a ten střelou ze střední vzdálenosti otevřel skóre. Přibližně v polovině hrací doby Zbirožští srovnali, ale naštěstí poté doskočil Martin Žemlička Smetákův pokus a znovu jsme vedli. Nakonec těsně před koncem definitivně rozhodl po hezkém nájezdu do koše Jarda Kesner, ale procházka růžovým sadem to rozhodně nebyla.

Ulice míru Rokycany - Radnice 2:0 (0:0), zápas jsme si prohráli naprostou střeleckou neschopností a košem v poslední vteřině utkání. Co se ale dělo po tomto utkání, to jsem nezažil za 40 let na poli řekněme výkonostního amatérského sportu, natož ve sportu školním. Prohra 0:2 žákům naší školy dávala jistotu postupu do další fáze, neboť došlo k bodové rovnosti 3 týmů. Jak celkové skóre, tak eventuální minitabulka ze vzájemných zápasů (v hale nebyl vytištěn soutěžní řád, který by v takovém případě určil kritéria pro určení pořadí), jednoznačně určilo následující pořadí: 1. ZŠ Jižní předměstí Rokycany, 2. ZŠ Radnice, 3. Ulice míru Rokycany. Tomu však pan učitel z Ulice míru nechtěl za žádnou cenu rozumět a hledal cesty, kterými by již jasně dané pořadí změnil ve prospěch jeho školy. Ředitel turnaje nejprve odmítl jeho návrh, aby celkové pořadí určil vyšší počet nastřílených bodů, který by na 2. místo posunul právě Ulici míru s poukazem, že toto kritérium je používáno až jako pomocné poté, co nerozhodne ani celkové skóre, ani minitabulka ze vzájemných zápasů (v daném případě obojí ale rozhodlo). Poté jsme společně odmítli i jeho další návrh, aby se utkání opakovalo a vítěz postupoval do další fáze s konstatováním, že to utkání se právě odehrálo a výsledek 0:2 posouvá do semifinále ZŠ Radnice. Ani za těchto okolností se ale nechtěl se situací smířit a hledal další možnosti ovlivnění pořadí. Vzhledem k tomu, že nebyl přítomen v hale soutěžní řád a mě jeho argumenty již unavovaly, řekl jsem mu, že tedy měli vyhrát o 3 body a v tom případě se mohli točit na tom, že alespoň jedno kritérium by hrálo v tom případě pro ně, a sice celkové skóre. S touto větou jsem se rozloučil a odešel ke svým žákům. Poté však došlo k naprosto bezprecedentní události. Pan učitel toto utkání bez našeho souhlasu natáčel na svůj mobilní telefon. S tímto záznamem zašel za rozhodčím a rozhodčí 10 minut po uplynutí utkání změnil svůj verdikt a zmíněný koš překlasifikoval ze dvojky na trojku. Jak říkám, zažil jsem už ledacos, ale tohle ještě ne. S tímto záznamem pak zašel i za mnou do šatny. Viděl jsem jej jak já tak i mí žáci. Mohu podotknout, že vzhledem k úhlu záběru nelze jednoznačně určit, zda se jednalo o dvoubodový či tříbodový pokus, ale neviděl jsem na videu, že by kterýkoli rozhodčí v momentu střely měl nahoře zvednutou ruku se třemi vztyčenými prsty na znamení tříbodové střely. Pokud se ale mýlím, pan učitel jistě rád záběr doloží, aby vyvrátil mé tvrzení.

Co je však podstatnější: dle našeho názoru nebylo použito video pouze pro osobní potřebu, ale bylo použito veřejně, a sice tím, že bylo předloženo rozhodčímu utkání a s jednoznačným cíleným záměrem pokusit se ho ovlivnit tak, aby dávno po skončení hrací doby revokoval svůj původní verdikt, o kterém do té doby nikdo nijak nepochyboval. To se nakonec povedlo a výsledek byl skutečně dodatečně změněn. Co dodat? Asi jen to, že podobnou frašku už snad nikdy nezažijeme...

Pořadí ve skupině:

1. Jižní předměstí Rokycany 2 výhry 26:10
2. Radnice 2 výhry 10:  6
3. Ulice míru Rokycany 2 výhry 12:  9
4. Zbiroh bez výhry   8:31

 

"Dodatečné utkání" o postup: Ulice míru Rokycany - Radnice 7:6 (5:2), Nemčok, Dítě a Kesner 2

Ač neradi a s vědomím spáchané křivdy jsme se podrobili nařízení k sehrání dodatečného utkání a doufali... Bohužel jsme si ho prohráli neschopností proměnit 6 stoprocentních šancí pod košem. Hoši bojovali na hranici možností, ale střelba skřípala. Nepovedl se nám vstup a brzy jsme prohrávali 5:0. Sluší se před kluky smenkout, že i za daného stavu se dál rvali a občas jsem musel tlumit jejich nekontrolované flow, které však vyvolalo výše zmíněné nešťastné rozhodnutí. Martin Nemčok sice snížil na 5:2 po Kesnerově nahrávce, ale hosté odpověděli dalším košem. Jiskřičku naděje vykřesal v předposlední minutě Lukáš Dítě, ke kterému se dostala sražená Němčokova střela. Vzápětí Jarda Kesner vsítil kontaktní bod po spolupráci s Honzou Smetákem. Měli jsme se ještě v závěrečných vteřinách trochu času na dokonání obratu, ale už to z naší strany byla křeč pramenící z přemíry snahy a tak spravedlnost tentokrát opravdu zůstala slepá.

Družstvo nastupovalo v této sestavě: Jaroslav Kesner 8, Martin Nemčok 4, Lukáš Dítě a Martin Žemlička 2 a Petr Verner, Václav Jajčík, Jan Smeták, Jakub Fišer a Jaroslav Bednařík

Konečné pořadí: 1. Gymnasium Rokycany, 2. Strašice, 3. Jižní předměstí Rokycany, 4. Ulice míru Rokycany, 5. RADNICE, 6. ZŠ TGM Rokycany, 7. Mirošov, 8. Mýto, 9. Zbiroh

Výsledky děvčat:

Jižní předměstí Rokycany - Radnice 4:0

Radnice - Zbiroh 8:2 (4:2), Bittnerová všechny

V klíčovém utkání o postup jsme začali vlažně a do stavu 2:2 jsme s naším mladým kolektivem proti urostlejšímu soupeři tahali za kratší konec provazu a byli jsme rádi za slabou produktivitu Zbirožských. Pak nás ale do dalšího kola poslala neomylná ruka Anety Bittnerová, autorky všech našich bodů, která navíc se svou fyzičkou dokázala lítat sem a tam. Zakončili jsme utkání s vědomím, že postup je blízko...

Ulice míru Rokycany - Radnice 6:18 (2:10), Lišková 6, Mentlíková a Paterová 4 a Kesnerová a Bittnerová 2

V utkání hrozila teoretická možnost, že by náš případný neúspěch mohl vést k podobnému scénáři jako včera, ale tentokrát na rozdíl od včerejšího dne ta možnost byla opravdu jen v rovině teoretické. Děvčata naopak neponechala nic náhodě a od úvodního rozkoku hrála s chutí. Brzy jsme si vypracovali bezpečný náskok a mohli začít prostřídávat sestavu, takže v tomto utkání si lavička zahrála víc než základ. Zápas jsme v klidu dovedli do vítězného konce a mohli se začít přesouvat na vyřazovací část do gymplu.

Pořadí ve skupině:

1. Jižní předměstí Rokycany 3 výhry 34:  0
2. RADNICE 2 výhry 26:12
3. Zbiroh 1 výhra 18:22
4. Ulice míru Rokycany bez výhry 10:54

semifinále: Gymnasium Rokycany - Radnice 13:2 (7:0), Bittnerová oba

Proti suverénovi turnaje jsme moc reálných šancí na úspěch neměli. Domácí mají ve svém středu aktivní hráčku basketu, která výškově všechny soupeřky převyšuje a navíc to umí perfektně trefit. Proměnila proti nám 3 ze 4 trestných hodů. Na druhou stranu, pokud na hřišti zrovna nebyla, hrála se docela vyrovnaná partie. V závěru jsme se dočkali i zaslouženého čestného koše.

o 3. místo: Jižní předměstí Rokycany - Radnice 11:2 (6:0), Paterová oba

V souboji o medaile už se většině hráček nedostávalo fysických sil. Navíc nám utekl začátek, když jsme po fatálních chybách prohrávali brzy 5:0 a proti tak kvalitnímu protivníkovi to v podstatě znamenalo, že je po zápase. V další části jsme se trochu zlepšili, ale na placku si budeme muset minimálně rok počkat, což píši záměrně, protože z celého kádru odchází pouze 1 hráčka. Takže uvidíme za rok. Jako zkušená se ovšem tento turnaj holkám vydařil nadmíru.

Družstvo hrálo v této sestavě: Aneta Bittnerová 12, Nikola Lišková a Aneta Paterová 6, Viktorie Mentlíková 4, Kristýna Kesnerová 2 a Sabina Gottliebová, Annabel Stavenuiterová, Tereza Mašterová a Michaela Pavelková

Konečné pořadí: 1. Gymnasium Rokycany, 2. Strašice, 3. Jižní předměstí Rokycany, 4. RADNICE, 5. Mirošov, 6. Zbiroh, 7. ZŠ TGM Rokycany, 8. Ulice míru Rokycany, 9. Mýto

Náhodný výběr z galerie
Školní výlet na "Divokém západě" 15 Divadlo Pravda nebo lež 5 Dravci I 23 Svatba u Šmoulů 9