Sedmáci navštívili památník v Lidicích

Zveřejněno: 19. 6. 2019, zapsal: Jana Vichrová

V úterý 18.6.2019 navštívili žáci sedmého ročníku ZŠ a MŠ Radnice Památník Lidice. Vyslechli výklad o historii i současnosti Lidic a  prošli místy, kde stávala původní obec. Byli seznámeni s tragickou historii tohoto místa. Během návštěvy se pozastavili u hromadného hrobu lidických mužů, základů Horákova statku a kostela sv. Martina. Na závěr komentované prohlídky se pozastavili na pietním území u pomníku 82 lidických dětí, které zahynuly během nacistického násilí. Jeho autorkou je akademická sochařka Marie Uchytilová. Prohlédli si také růžový sad. Růže se stala symbolem nových Lidic.  Růžový sad je umístěný na ploše 3,5 ha na území původních a nově založených Lidic. Kvete zde celkem 240 odrůd růží,  v počtu více jak 24 tisíc keřů. Žáci měli možnost zhlédnout  multimediální expozici muzea "A nevinní byli vinni...".která emotivně připomíná smutný osud místa. Expozice otevírá kapitolu přibližující tragické vyhlazení Lidic 10. června 1942. Významem této expozice je připomenutí utrpení občanů Lidic a zachování jména obce Lidice v podvědomí lidí. Tato historická tragédie v nás všech i po více než sedmdesáti letech vyvolává soucit a vzbuzuje chuť zatočit s nespravedlností, krutostí a  doufejme, že i odhodlání mladé generace nikdy nedopustit nic podobného.  Žáci si na svém školním výletu nakonec trochu "odlehčili," v jimi oblíbeném ,,mekáči."


Zveřejněno: 20. 1. 2020
Zveřejněno: 15. 1. 2020
Zveřejněno: 5. 1. 2020
Zveřejněno: 20. 12. 2019
Zveřejněno: 20. 12. 2019
Náhodný výběr z galerie
Noc s Andersenem 10 Den otevřených dveří  102 School match ve florbale 1 Miniházená ve Stupně II 13