Prvenství chlapců a bronz děvčat v okresních kolech vybíjené

Zveřejněno: 11. 4. 2019, zapsal: Pavel Souček
Okresní kolo vybíjené 1
Slavnostní zahájení turnaje

Ve čtvrtek, 11.4. proběhlo v hale BK Rokycany okresní kolo ve vybíjené kluků. Neodjížděli jsme s velkými ambicemi, protože jsme v kvalifikaci podlehli Volduchám a málem i stupenským děvčatům, ale hoši prokázali, že když jde do tuhého, umějí zabrat. S každým zápasem se lepšili a lepšili a pro někoho možná překvapivě ale bezesporu zaslouženě dosáhli historického úspěchu, neboť finále jsme nikdy dosud nehráli a premiérovou finálovou účast jsme hned proměnili v prvenství a tím pádem i postup do krajského finále v Tachově. Obzvlášť finálová bitva s Jižním předměstím byla maximálně emotivním sportovním zážitkem.

Výsledky ve skupině:

Rokycany B - Radnice 5:9 (3:6), Oračko 4, Bělohlávek 2 a Jícha, V. Oliverius a Krejčí

První zápas ještě tak trochu korespondoval s prognózou, že turnaj bude patřit jiným, přestože jsme po celý zápas vedli. Nebudeme si nalhávat, že obzvláště 2. půle měla k optimu hodně daleko a trn z paty nám vytrhl střelecky nabitý Fanda Oračko. Při veškerém respektu i úctě k našemu soupeři jsme dosáhli povinného vítězství, ale v kabině si bylo co vysvětlovat a když jsem viděl vzájemný zápas našich příštích soupeřů, bylo nad Slunce jasné, že podobný výkon k úspěchu nemůže v žádném případě vést...

Radnice - Zbiroh 15:7 (7:5), Krejčí 5, Jícha 4, Oračko 3, Löwenhöffer 2 a V. Oliverius

...jenže další zápas to byla jiná káva.Od začátku jsme působili opticky lepším dojmem. Filip Jícha to z kapitána pral perfektně rychle zpátky do pole, takže soupeř měl co dělat, aby se uklízel do bezpečí. Probudil se střelecky Péťa Krejčí, avšak několik vybití na naší straně bylo dost zbytečných stejně jako pár nevynucených ztrát míče. Mohlo to být v půli klidně 7:2, takhle jsme se ještě o jistotu postupu museli obávat. Jak ale ukázalo 2. dějství jednalo se o obavy liché. Zbiroh sice hned na začátku snížil na 7:6, ale to bylo z jeho strany vše. Kluci pak začali předvádět hru, o níž jsem si začínal myslet, že tohle by mohlo být přesně ono. Minimum chyb, získané míče a osmibodová naše šňůra zlomila zápas v náš prospěch a měli jsme jistotu postupu do semifinále.

Radnice - Strašice 14:8 (7:5), V. Oliverius 6 a Oračko, Löwenhöffer, Jícha a Krejčí 2

Před tímto utkáním jsem řešil dilema, zda nechat odpočívat opory, nebo se pokusit uspět a vyhnout se tak v semifinále Jižnímu předměstí. Zvítězila 2. varianta. 1. poločas bych asi trochu přirovnal k 1. půlce se Zbirohem. Dobré, ale stále se nám nedařilo odpoutat se houževnatému protivníkovi a zbytečnými chybami jsme ho vraceli do hry. Nám naštěstí vyšel vstup do 2. části, kdy jsme během 80 vteřin odskočili na 10:5 a zbytek utkání dohráli v pohodě. Klíčovým momentem utkání byla skutečnost, že Vašek Oliverius dokonale bodově zastoupil v poli Petra Krejčího, o kterého jsme přišli hned na začátku zápasu, když byl vybit.

Pořadí ve skupině:

1. RADNICE 3 výhry 38:20
2. Strašice 2 výhry 34:30
3. Rokycany B 1 výhra 18:29
4. Zbiroh bez výhry 24:35

Semifinále: Radnice - Volduchy 11:4 (4:2), V. Oliverius 7, Krejčí 2 a Oračko a Löwenhöffer

V okrskovém kole s námi soupeř ukončil oba poločasy ještě před časovým limitem, a tak měli kluci za úkol nepřipustit nějakou přestřelku, držet balón a nedopustit jakoukoli střílenou s rychlým přeléváním držení míče. To, že splnili úkol dokonale, o tom svědčí nízké skóre 1. půlky. Po přestávce chlapci utáhli šrouby, zrychlili hru, Vašek Oliverius přidal na rasanci střelby a průběžně jsme navyšovali svůj náskok až do závěrečného hvizdu. Postupem do finále jsme už tak dosáhli historického maxima (doposud jsme měli na kontě pouze 2 bronzy) a mohli jsme to už jedině vylepšit. Splněno jsme měli bohatě a do finále jsme mohli jít s úplně lehkým srdcem.

Finále: Rokycany A - Radnice 12:14 (7:6), Krejčí 9, Löwenhöffer a Jícha 2 a Bělohlávek

Kluci se zápas od zápasu lepšili a šance na výhru byly zcela otevřené. Soupeř na nás vletěl sebevědomě, my jsme se však stále drželi na dostřel, přestože jsme po celou 1. půli tahali za kratší konec provazu. Nebýt několika hloupých chyb, mohli jsme možná být v přestávce spokojenější, ale to jsou kdyby. Po změně stran domácí odskočili na 9:7 a měli v držení míč. Zdálo se, že postupový sen dosní až do procitnutí, ale naši kluci je probudili ještě před tím. Párkrát vyšel risk neuhnout ale pokusit se získat přihrávky nebo i střelbu soupeře a v tu ránu to bylo 10:10. Další risk nám nevyšel a Rokycany šly do vedení 11:10. Pak nám popravdě řečeno nahrály 2 chyby soupeře, kterými jsme nepohrdli a otočili na 11:12. Poprvé v zápase jsme vedli, ale ne dlouho. Rokycanští ihned dorovnali, ale za pár vteřin při snaze získat Bělohlávkův nabitý přehoz jim míč spadl a vedli jsme znovu. Když pak v poslední minutě získal Jirka Löwenhöffer střelbu mířící na něj, myslel jsem si, že už to doprobíjíme, ale Péťa Krejčí, který chytil slinu v pravý čas, poslal z pole 14. hráče soupeře a bylo hotovo. Do konce chybělo něco málo přes půl minuty, kluci už dalším ranám takticky pouhýbali a přestože ještě scházely do úplného závěru asi 3 vteřiny, vytvořila se na hrací ploše valná hromada šťastných a radujících se hráčů, kteří oslavovali svoji spanilou jízdu turnajem. Budeme tak teď jednou hýždí sedět na 4 židlích. Atletika, Štafetový pohár, McDonald Cup, Krajské finále vybíjené. Miniházenou budeme muset tréninkově odsunout na vedlejší kolej, případně ji nechat na kroužky... Výzev před námi leží habaděj...

Konečné pořadí vybíjené: 1. RADNICE, 2. Rokycany A, 3. Strašice, 4. Volduchy, 5. Rokycany B, 6. Holoubkov, 7. Zbiroh

Úspěšné družstva nastupovalo v této sestavě: (počet vybitých/počet vybitých)

Petr Krejčí 19/5, Václav Oliverius 15/6, František Oračko 10/6, Filip Jícha 9/0 (kapitán), Jiří Ijič Löwenhöffer 7/2, Tomáš Bělohlávek 3/2, Tomáš Otto 0/1, Filip Zeman a Robert Fousek 0/2, Petr Turek 0/3, Jakub Deňo 0/6, Jakub Kieweg, Ondřej Turek a Josef Oliverius

Statistiky jsou jedna věc a na vybití se vybíjená hraje. Existují ale i jiné herní aspekty, které žádná statistika nepojme. Je z ní patrno, kdo se staral o nějvětší příděl bodů, ale je na místě vyzdvihnout výkony polařů, kterým neunikl za celý turnaj jediný míč, který by přeletěl útočníky a přinesli svou další trochu do mlýna i tím, že bylo - řečeno společně se Segalem - "těžko je vybít". To už ani nemluvím o odvaze riskovat, kterou jsme zlomili finálový zápas. Získali jsme za nepříznivého stavu od soupeře několik míčů, které pak útočníci přetavili v body a otočili jsme tak už téměř ztracený zápas. Jedině tam, kde jsou si hráči plně vědomi svých herních rolí a plní úkoly z postů jim plynoucích; jedině tam, kde každý dá všechno ve prospěch celku, je možno poskládat mozaiku individuálních výkonů ve výkon kolektivu a také jedině tam může společná snaha vést k nějakému lepšímu výsledku. Kluci tohle zvládli dokonale a také proto jsme poprvé v historii v této soutěži zvítězili, přestože jsme měli jediného opravdového ranaře. Všechno ostatní dělala bojovnost, zodpovědnost a chytrost.

V pátek si ve stejné hale dala dostaveníčko děvčata a stejně jako loni se nám povedlo ozdobit se bronzovými medailemi. Cesta k nim ale byla hodně trnitá, naštěstí holky dokázaly v pravý čas zabrat šponu a připsaly si do své sbírky další cenný úspěch.

Výsledky ve skupině:

Rokycany A - Radnice 9:5 (3:0), Galbavá 3 a Krchovová 2

V 1. půli se ještě děvčata asi zapomněla duchem v šatně nebo v autobuse. Jak jinak si vysvětlit, že soupeř dohrál poločas s plným počtem hráčů. Po změně stran sice nastalo probuzení, dokázali jsme odpovídat na každý soupeřův bod, ale nic víc. K obratu jsme se nenadechli.

Radnice - Zbiroh 9:6 (3:4), Galbavá 7 a Kasíková a Krchovová

Také druhé utkání nezastihlo úplně v optimální pohodě. Spousta nepřesností a chyb vedla k tomu, že soupeř, který jel na turnaj jen tak na výlet, nad námi v poločase vedl o bod. Když hned v úvodu 2. půle zvyšoval na 3:5, přiznám se, že jsem propadl malomyslnosti. Dobrá parta se nepozná, když se daří, ale naopak když teče do bot. Klobouk dolů před holkama, jak se s nepříznivou situací dokázaly poprat. K obratu zavelela hlavně Terka Galbavá a přidaly se i ostatní. Šestibodová Terčina šňůra vedla k tomu, že jsme otočili na 9:5, Zbiroh pak udělal ještě v předposlední minutě bod a zbytek zápasu jsme chytře doprobíjeli.

Pořadí ve skupině:

1. Rokycany A 2 výhry 24:  9
2. RADNICE 1 výhra 14:15
3. Zbiroh bez výhry 10:24

Semifinále: Radnice - Stupno 6:12 (2:8), Vosmíková 3, Galbavá 2 a Krchovová

V semifinále proti jasnému favoritovi nám mohlo pomoci pouze podcenění z jeho strany nebo nějaká nekoncentrace, avšak nic z toho se nekonalo. Ujali jsme se sice záhy vedení, ale to bylo z naší strany vše. Do přestávky bylo po zápase. Holky to sice nezabalily, bojovaly jako lvice, zlepšili a zpřesnili hru, ale na každý náš bod Stupno našlo vždy odpověď a v pohodě si tak kontrolovalo vývoj stavu.

o 3. místo: Rokycany B - Radnice 11:14 (5:8), Krchovová 7, Galbavá 5 a Vosmíková 2

Bitvu o medaile naše slečny zvládly bravurně. Když pomineme pár školávkých chybiček, tak to byl jednoznačně nejlepší zápas na turnaji z naší strany. Tým nakoplo střelecké probuzení Naty Krchovové, která se bodově připojila k Terce a v půli jsme vedli o 3 body. Taktika 2. půle zněla probíjení a když se naskytne šance, tak zaútočit. Děvčata záměr zvládla skvěle. Když měla šanci zaútočit, zaútočila, ale jinak držela balón ve své moci. Škoda jen že z pohých 6 útoků, které jsme soupeři nabídli, bylo 6 našich hráček vybitých. No ale mrzet nás to nemuselo, zápas jsme dovedli do vítězného konce a mohli se radovat z bronzových medailí - pro některé dívky premiérových medailí ve školních soutěžích.

Konečné pořadí: 1. Stupno, 2. Rokycany A, 3. RADNICE, 4. Rokycany B, 5. Zbiroh, 6. Mirošov

Úspěšné družstvo nastupovalo v této sestavě (počet vybitých/počet vybití)

Tereza Galbavá 17/6, Natálie Krchovová 11/4, Nikol Vosmíková 5/1, Kateřina Kasíková 1/0, Barbora Tesařová 0/2, Anna Levová, Anežka Deňová, Nicol Kotěšovcová a Natálie Hřebřinová 0/3, Michaela Ottová a Kateřina Benešová 0/4 a Eliška Veselá 0/5

Vybíjená děvčat

Zveřejněno: 15. 4. 2019, celkový počet obrázků v galerii: 6
Vybíjená děvčat 4Vybíjená děvčat 5Vybíjená děvčat 1Vybíjená děvčat 2Vybíjená děvčat 3Vybíjená děvčat 6
Náhodný výběr z galerie
Práce v 5. B 8 Vynášení Morany ( MŠ + přípravná třída) 51 Kroužek dovedných rukou 1 11 Vánoce u Šmoulů 24