Prvenství kluků v okresním kole házené

Zveřejněno: 1. 11. 2018, zapsal: Pavel Souček

Míč je kulatý a možné ve sportu je všechno. I přesto by ale jen největší troufalec tipoval naše kluky na vítěze v okresním kole. Hráče, kteří mají s tímto druhem sportu zkušenost výhradně jen z hodin tělocviku, však k šokujícímu triumfu katapultovala soudržnost, nasazení, vůle, odhodlání, nadšení a všechno to, čím se nechají smazat herní rozdíly. V neposlední řadě ve finálovém utkání se k tomu připojil excelentní výkon brankáře Jardy Kesnera. A excelentní je možná slabý výraz. To, že jsme na turnaji nikoho zvlášť nedrtili, o tom svědčí i výsledky, ale kluci vždycky šli výhře víc naproti než soupeř.

Výsledky ve skupině:

Ulice míru Rokycany - Radnice 5:6 (3:3), Benajtr a Štrunc 2 a Chloupek a Kalaš

V zápase se oba soupeři střídali ve vedení a my jsme urvali výhru až v posledních vteřinách. Kdyby utkání skončilo nerozhodně, bývali bychom ani za skupiny nepostoupili. První ze šťastných okamžiků, které nám nahrály.

Radnice - Mýto 4:2 (2:1), Kalaš 2 a Kočka a Benajtr

Ani v tomto duelu nebylo vidět, že by hrál pozdější vítěz s posledním týmem skupiny. 3x jsme vedli, soupeř 2x vyrovnal. Za stavu 3:2 soupeř spálil 2 loženky za sebou z prostředka (tyč a vedle) a my jsme v závěrečné minutě pečetili výhru a tím pádem i jistotu ve skupině.

Jižní předměstí Rokycany - Radnice 6:1 (4:0), Smeták

Protože jsme měli už postup jistý, nechali jsme opory odpočívat a zápas odehrála lavička. Neodehrála ho vůbec zle, přesto favorizované Jižní vyhrálo v tréninkovém tempu. Možná že nám tady nahrála další věc a sice ta, že jsme soupeře přesvědčili, že jsme lehounce hratelní. Režie tomu chtěla, že jsme se totiž měli potkat ještě jednou...

Pořadí ve skupině:

1. Jižní předměstí Rokycany 3 výhry 19:  9
2. RADNICE 2 výhry 11:13
3. Ulice míru Rokycany 1 výhra 14:16
4. Mýto bez výhry   5:11

Semifinále: Radnice - Stupno 5:4 (3:2), Štrunc a Kalaš 2 a Chloupek

V totálně zamotané druhé skupině to nakonec dopadlo tak, že 2 dle mého názoru nejházenkářštější týmy (TGM a domácí) vypadly. Myslím, že kdybychom narazili právě na ně, bylo by pro nás mnohem těžší na ně zahrát. Řekl bych další šťastná okolnost. Takhle šlo z 1. místa Stupno, které má ve svém středu několik hráčů, kteří házenou aktivně hrají nebo hráli a v tomto semifinále rozhodně bylo favoritem. Pokud však soupeře dobře známe, můžeme se na něj také dobře připravit. To byla naše výhoda a po celé utkání jsme z toho profitovali. Po většinu průběhu zápasu jsme vedli a několik minut před koncem už hlásil ukazatel skóre 5:2 pro nás. Navíc jsme měli v držení míč. Místo abychom zápas v klidu dohráli, oplácel zbytečně pilíř našeho týmu Jirka Štrunc protivníkův faul, byl po zásluze vyloučen do konce utkání a nastalo drama. Během našeho dvouminutového oslabení soupeř snížil na 5:4 a i když jsme po jeho uplynutí hráli s plným počtem (klobouk dolů před Honzou Smetákem, který musel ze střídačky do tohoto hektického závěru), psychickou deku jsme ze sebe nesetřásli. Dokonce mělo Stupno v poslední minutě ještě sedmičku, jenže tu bravurně zlikvidoval Jarda Kesner. Pak už jsme soupeřův presink ve středu hřiště nějakým způsobem ustáli a oslavy postupu do finále mohly propuknout naplno.

Finále: Jižní předměstí Rokycany - Radnice 0:2 (0:1), Chloupek a Štrunc

Finále, v němž jsme se opět potkali se soupeřem ze skupiny, mělo nejvýraznější postavu v osobě našeho brankáře Jardy Kesnera. Ten si konečně nechal říct a začal chytat jako házenkářský gólman. Kluci mu hodně pomáhali tím, že protivníky nepouštěli na brankoviště a v obraně se všichni doslova rozdali. Průstřely a výskoky Jarda pochytal na postřeh a z úhlů se konečně nechával trefovat správným postavením. Hlavně začal ve spodní polovině branky chytat nohama. Čím snadněji chytnete soupeřovu střelu, tím těžší je to frustrace pro útočníka ve věčném souboji  s brankářem. V Jardově podání to vypadalo velice lehce, až se někdy zdálo, že se finálovým zápasem baví. My jsme celkem brzy dali gól z náhodného Štruncova průstřelu a pak se útoky odbývaly z 1 strany na druhou bez gólového efektu až do poslední minuty, kdy soupeř vytáhl obranu ve snaze získat míč. Kluky to ale nepřekvapilo a zareagovali na novou situaci jediným možným správným způsobem - pohybem všech hráčů bez míče. Tím se dokombinovali až k brankovišti, kde vyplaval zcela volný Pavel Chloupek, kterému shodil balón jeho jmenovec Kalaš a Chlup se nemýlil. Bylo hotovo. Zdánlivě nemožné se stalo skutkem.

Konečné pořadí: 1. RADNICE, 2. Jižní předměstí Rokycany, 3. Strašice, 4. Stupno, 5. Gymnasium Rokycany, 6. ZŠ TGM Rokycany, 7. Ulice míru Rokycany, 8. Mýto, 9.Mirošov

Vítězný tým nastupoval v této sestavě: Jaroslav Kesner - Jiří Štrunc a Pavel Kalaš 5, Pavlové Benajtr a Chloupek 3, Jan Smeták a David Kočka 1 a Jakub a Jan Fišerové a František Medek

Nazítří se v téže hale setkalo 9 družstev děvčat. Bohužel z nejrůznějších důvodů jsme se museli obejít bez brankářky a 3 potencionálně nejlepších střelkyň. Tíha zápasů tak ležela na ještě málo zkušených hráčkách ze 7. třídy, které proti soupeřkám o 2 - 3 roky starším bojovaly statečně, ale na lepší výsledek neměly. Byl to pro ně křest ohněm a určitě jim patří obdiv.

Výsledky ve skupině:

ZŠ TGM Rokycany - Radnice 6:1 (2:1), Kabátová

Kdybychom v úvodu vedli o nějaké 3 nebo 4 branky, nemohl by se nikdo ničemu divit. Děvčata si však musí stále vštěpovat, že přihrávka je rychlejší než vedení míče driblinkem a hlava po zisku míče musí jít nahoru a ne dolů. Proto jsme také nadějně se rodící brejky nedotáhly do zdárného konce. Ve 2. polovině utkání už nás soupeř přehrával.

Radnice - Strašice 2:9 (1:4), Cotvová obě

Také v tomto utkání jsme tahali za kratší konec provazu. Sice jsme se překvapivě ujali vedení, ale pak už jsme dostávali jeden snadný gól z brejku za druhým. Strašice chodily do trháků, protože po zisku míče jejich hráčky nestály. To není otázka fyzičky nebo nedej Bože lenosti, ale herních zkušeností a tam se ze sedmačkama příští rok dostaneme taky. Maruška ještě v závěru vsítila naší druhou branku, což sice dělbu bodů neovlivnilo, ale my jsme se radovali z každé maličkosti.

Jižní předměstí Rokycany - Radnice 9:3 (4:3), Kesnerová, Kabátová a Cotvová

V posledním našem vystoupení jsme tak trochu hráli i za Masaryčku, která byla ve hře o postup, pokud bychom s Jižním padli nižším rozdílem. Dlouho jsme favorita šponovali, ale od stavu 4:3 našemu mladému kolektivu definitivně došly síly a v závěru už to zase byl jeden sólo trhák na naší branku za druhým a soupeř si nakonec právě na úkor Masaryčky vystřílel proti nám postup

Pořadí ve skupině:

1. Strašice 2-1 18:10 4
2. Jižní předměstí Rokycany 2-1 17:11 4
3. ZŠ TGM Rokycany 2-1 15:11 4
4. RADNICE 0-3   6:24 0

Družstvo nastupovalo ve složení: Soňa Jonáková, Svatava Oplová - Marie Cotvová 3, Barbora Kabátová 2, Kristýna Kesnerová 1, Tereza Mašterová, Sabina Gottliebová, Annabel Stavenuiterová a Aneta Bittnerová

Konečné pořadí turnaje: 1. Gymnasium Rokycany, 2. Strašice, 3. Hrádek, 4. Jižní předměstí Rokycany, 5. Stupno, 6. ZŠ TGM Rokycany, 7. Mýto, 8. RADNICE, 9. Mirošov