2. místo v krajském finále McDonald Cupu

Zveřejněno: 21. 5. 2018, zapsal: Pavel Souček
Krajské finále McDonald Cupu 3
Krajské finále McDonald Cupu

V pátek, 18.5. se na stadionu Josefa Žaloudka v areálu 33. ZŠ v Plzni uskutečnilo krajské finále McDonald Cupu, jehož se zúčastnil v mladší kategorii i representační výběr naší ZŠ a svými fantastickými výkony kluci tady přepisovali dějiny naší školy. Nestačili pouze na domácí celek - kompletní přípravku Viktorie Plzeň. V žádném dalším duelu přemožitele nenašli a 2. místo v krajském finále je historickým radnickým úspěchem.

Výsledky:

Radnice - Dobřany 5:2 (2:2), V. Oliverius všechny

V zahajovacím utkání jsme začali mocným náporem a brzy Petr Turek uvolnil Vaška Oliveriuse a ten ranou k zadní tyči otevřel skóre. Za chvíli však jsme zaspomněli na zadní vrátka, soupeřův útočník se lacino dostal do sólového úniku a pohodlně vyrovnal. Pak náš brankář Ondra Turek při malé domů zapomněl, že tady se chytat do ruky nesmí a za nařízeného pokutového kopu šli Dobřanští do vedení. Ješt ědo přestávky však V. Oliverius ranou pod břevno po Smetákově přihrávce vyrovnal a krátce po změně stran spolupráce stejných hráčů vedla dokonce k obratu. Když pak V. Oliverius dorazil do sítě Turkovu brankářem vyraženou střelu, vedli jsme 4:2 a začínali tušit, že už z prázdnou neodejdeme. Nedlouho před koncem zkompletoval čistý hattrick Vašek Oliverius, kterému nahrával - byť jen pasivním odrazem - střídající Matěj Veselý.

Plzeň B - Radnice 2:2 (2:1), Fousek a P. Smeták

V dalším souboji to vypadalo, jakoby klci po předchozím zápase nemohli. Nikomu se moc běhat nechtělo a opory v tomto zápase nebyli příliš vidět. Plzeňští šli také po zásluze do vedení. Vyrovnali jsme s velkým štěstím dalekonosnou ranou Roberta Fouska téměř z poloviny hřiště, který si tam našel dlouhý výkop brankáře Ondry Turka. Přesto však šla ještě do přestávky Plzeň znovu do vedení po přečíslení naší obrany. Po změně stran jsme náš projev o dost zatkivnili, ale byla to taková planá převaha. Nakonec se nám povedlo přece jen vyrovnat, když Vašek Oliverius zatáhl míč po pravé strabně, našel před brankou Petra Smetáka a ten zařídil dělbu bodů. Dosáhli jsme ještě 1 branky, ale arbitr již před tím pískal faul na anšeho hráče, tudíž branka nemohla být uznána.

Radnice - Tachov 4:2 (3:1), V. Oliverius 3 a J. Oliverius

Před posledním zápasem jsme věděli, že k vytouženému postupu nám stačí remíza, ale rozhodně jsme nechtěli nic nechat na remízové náhodě. Tomu odpovídal i aktivní herní projev ve stylu zahajovacího střetnutí. Hned v úvodu našel Petr Turek přesným pasem Vaška Oliveriuse a ten hlavičkou otevřel skóre. Zakrátko vybojoval míč Jirka Planeta, posunul jej na Vaška Oliveriuse a ten umístěnou střelou k levé tyči zvýšil. Potom Petr Turek hezkou přihrávkou mezi bránícími hráči vysunul do samostatného úniku Vaška Oliveriuse a ten technickou střelou podél vyběhnuvšího brankáře zkompletoval další čistý hattrick. Vypadalo to s našimi akciemi dost dobře, ale v posledních vteřinách 1. poločasu jsme inkasovali zbytečnou branku v situaci, kde jsme nebyli dostatečně soustředěni na defensivní činnost. Když pak Tachovští chvíli po změně stran snížili na 3:2 ta tam byla naše jistota. V dalších mnutách jsme se převážně jen bránili místy drtivému tlaku protivníka a několikrát přežili vlastní klinickou smrt. V závěru, kdy už soupeř hrál vabank ve snaze o vyrovnání, odebral Vašek Oliverius míč tachovskémi kapitánovi, křížným pasem vysunul Petra Turka na pravé straně, který poslal nabídku před branku na kterou si naběhl Pepa Oliverius a chladnokrevně dal naší výhře bezpečné obrysy. Tímto vítězstvím jsme si sice zajistili prvenství ve skupině a vyhnuli se v semifinále domácí škole - jasnému suverénovi turnaje - ale zároveň se nám zranil Petr Smeták a bylo nutno vymyslet další herní variantu. Když už jsme dokázali zalepit díru po Jirkovi Löwenhöfferovi, přišel tedy další zásah do herního systému.

Pořadí ve skupině:

1. RADNICE 2-1-0 11:  6 5
2. Dobřany 2-0-1 10:  8 4
3. Tachov 1-0-2   8:11 2
4. Plzeň B 0-1-2   4:  8 1

Semifinále: Radnice - Kralovice 7:4 (4:2), V. Oliverius 4, P. Turek 2 a Planeta

Po zranění Petra Smetáka jsme nakonec v podstatě zkombinovali oba herní plány, kterými jsme nahrazovali chybějícího Jirku Löwenhöffera: Na post posledního se vrátil Pepča Oliverius, který v předešlých zápasech nepůsobil úplně nejjistěji, ale tentokrát zahrál zcela luxusně a na levém křídle se točili převážně Jirka Planeta s Davidem Ferschmannem a Matějem Veselým. Rozdílovým hráčem byl tentokrát jednoznačně Vašek Oliverius, který si vzal do hlavy, že si to finále prostě zahrajeme a jeho mimořádný výkon o tom také rozhodl. Bránil, útočil, odebíral míče, nahrával, střílel, bojoval v každém souboji, byl u všeho důležitého a ještě stihl zahodit penaltu :-) Do vedení jsme šli v samém úvodu, kdy Petr Turek z rohového kopu z pravé strany posadil míč na Vaškovu hlavu a ten se nemýlil. Za chvíli bylo sice vyrovnáno, ale vítr z pachet to našim klukům rozhodně nevzalo. Naopak. Agilně hrající motorová myš Robert Fousek tak dlouho otravoval kralovického hráče, až ho připravil o míč, našel Vaška Oliveriuse a ten po krátkém sprintu ranou do brankářova protipohybu vrátil našemu týmu vedení. Netrvalo dlouho a David Ferschmann vystihl skvěle soupeřovu rozehrávku, nahrál komu jinému než Vaškovi Oliveriusovi, ten obešel bránícího hráče a ranou na bližší tyč přidal 3. gól. Na 4:1 zvyšoval Petr Turek, jenž nadvakrát uklidil do sítě sraženou Oliveriusovu střelu a vypadalo to růžově. Jenže v náš tradiční čas, tedy krátce před poločasovým hvizdem se prosadili podruhé Kralovičtí a byli jsme zase nohama na zemi. Vše se zlomilo po změně stran. Nejprve Vašek Oliverius vybojoval balón ve středu hřiště, vysunul po pravém křídle Jirku Planetu, ten bez přípravy poslal míš před branku a pro nabíhajícího Petra Turka, který hrál také s ohromnou chutí už nebyl problém přidat 5. úspěch - nejkrásnější naše akce na turnaji, kterou uznale ocenil i soupeřův trenér. Poté korunoval svůj vynikající výkon Pepča Oliverius, kdy ve středu hřiště navázal na sebe 2 hráče, čímž uvolnil prostor pro svého bratrance a Vašek s lehkostí po 2 kličkách zvýšil už na 6:2. Za tohoto stavu už náš kapitán šel střídat, ale i tak bylo obdivuhodné, co všechno v utkání stihnul. Soupeř toho využil ke snížení na 6:4 slepenými góly, ale to bylo z jeho strany vše. Naopak těsně před koncem ještě než jsme na snížení stavu stihli zareagovat změnou v sestavě putoval míč po ose Robert Fousek - Filip Zeman až k Jirkovi Planetovi a ten střelou po zemi završil parádní vystoupení našich nejmlaších fotbalistů v semifinále.

Finále: Plzeň A - Radnice 10:1 (6:1), V. Oliverius

Ve finále jsme si byli vědomi, že bez 2 opor Jirky Löwenhöffera a zraněného Petra Smetáka by náš odpor proti kompletní Viktorce byl marný. V kompletní sestavě, když bychom nestřídali a kluci to fyzicky vydrželi - možná... možná... že bychom soupeře trochu pozlobili, ale za dané konstelace a vědomi si, že se nám už beztak povedlo dosáhnout hstorického úspěchu radnické školy na sportovním poli, přistoupili jsme k zápasu tak, že jsme si ho šli jenom užít. Všech 13 hráčů dostalo na hrací ploše stejný prostor, což se podatatně odrazilo na výsledku, ale o ten nám v tomto utkání vůbec nešlo. Vašek Oliverius korunoval svůj famózní výkon na turnaji a dokázal se střelecky prosadit i proti suverénnímu vítězi turnaje.

Nejúspěšnější fotbalový tým v dějinách naší školy nastupoval v této sestavě (góly + nahrávky):

Ondřej Turek (0+1) - Václav Oliverius (13+3). Petr Turek (2+6), Jiří Planeta a Petr Smeták (1+2), Robert Fousek a Josef Oliverius (1+1), Jakub Kieweg, Filip Zeman, Matěj Veselý a David Ferschmann (0+1), Dominik Lupták a Patrik Hašek

Krajské finále McDonald Cupu

Zveřejněno: 20. 7. 2018, celkový počet obrázků v galerii: 6
Krajské finále McDonald Cupu 6Krajské finále McDonald Cupu 5Krajské finále McDonald Cupu 3Krajské finále McDonald Cupu 1Krajské finále McDonald Cupu 4Krajské finále McDonald Cupu 2